Μοιραστείτε αυτό το άρθρο: 

ΑΝΔΡΕΑΣ ΛΟΒΕΡΔΟΣ - Βιογραφικό

Γεννήθηκε το 1956 στην Πάτρα. Παντρεμένος με την Πηνελόπη Παπαιωάννου. Εχουν μια κόρη και δύο γιους

Σπουδές:

1973 - 1978 : Νομική Σχολή Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης 1980 - 1982 : Μεταπτυχιακά στο Ευρωπαϊκό Δίκαιο, Ινστιτούτο Ευρωπαϊκών Σπουδών στις Βρυξέλλες, Βέλγιο 1981- 1982 : Έξι μήνες άσκηση στη Διεύθυνση V της Επιτροπής των Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων (Κοινωνική Ασφάλιση) 1983 - 1986 : Διδακτορική Διατριβή στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης με θέμα : "Τρομοκρατία και πολιτικό έγκλημα. Μελέτη των φαινομένων από την πλευρά του Δικαίου" 1990 - 1991 : Εξάμηνη έρευνα στο Ελεύθερο Πανεπιστήμιο Βρυξελλών και στο London School of Economics για θέματα λειτουργίας της Κυβέρνησης 1995 - 1996 : Εξάμηνη έρευνα στο Boston University (ΗΠΑ) για ζητήματα λειτουργίας του δημοκρατικού πολιτεύματος

Επαγγελματική δραστηριότητα:

Αναπληρωτής Καθηγητής Συνταγματικού Δικαίου στο Πάντειο Πανεπιστήμιο Δικηγόρος παρ' Αρείω Πάγω (με εξειδίκευση σε θέματα Δημοσίου Δικαίου) μέλος του Δικηγορικού Συλλόγου Αθηνών

Συνδικαλιστική δραστηριότητα : - Το 1975-76 ήμουν αντιπρόεδρος του συλλόγου των φοιτητών της Νομικής Θεσσαλονίκης - Το 1981-82 ήμουν πρόεδρος των Ελλήνων φοιτητών στο Βέλγιο - Το 1993-95 ήμουν μέλος του Δ.Σ του συλλόγου του διδακτικού προσωπικού του Παντείου Πανεπιστημίου Πολιτική δραστηριότητα : Το 1973 οργανώθηκε στην αντιδικτατορική Ε.Φ.Ε.Ε. (ΑΝΤΙ - Ε.Φ.Ε.Ε) και από τότε συμμετέχει ενεργά στο αριστερό - δημοκρατικό κίνημα και στην πολιτική ζωή Από τις 9 Σεπτεμβρίου 1996 έως τις 9 Δεκεμβρίου 1997 διετέλεσε Γενικός Γραμματέας Δημόσιας Διοίκησης του Υπουργείου Εσωτερικών, Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης. Παραιτήθηκε για να είναι υποψήφιος του ΠΑ.ΣΟ.Κ στις βουλευτικές εκλογές της 9ης Απριλίου 2000, όπου και εξελέγην στη Β΄ εκλογική περιφέρεια Αθηνών

Εκλέχτηκε βουλευτής Β' Αθηνών στην τρίτη θέση του ψηφοδελτίου. (86.503 ψήφοι)
Από τις 23 Ιανουαρίου 2002 έως τις 7 Μαρτίου 2004 διετέλεσε Υφυπουργός Εξωτερικών, αρμόδιος για τις διεθνείς οικονομικές σχέσεις και την αναπτυξιακή συνεργασία. Στις βουλευτικές εκλογές της 7ης Μαρτίου 2004 εκλέχτηκε δεύτερος βουλευτής στην περιφέρειά του ενώ στις τελευταίες βουλευτικές εκλογές της 16ης Σεπτεμβρίου 2007 εκλέχτηκε πρώτος βουλευτής Β' Αθηνών.
Πολιτικός Εκπρόσωπος για θέματα εξωτερικής πολιτικής.

Ξένες γλώσσες: Γαλλικά

 

Δείτε επίσης τα τελευταία νέα με χρονολογική σειρά


Επιστροφή στην λίστα με τα Πολιτικά νέα - ειδήσεις

 
 

    Το eklogika.gr από 16-8-2014 έως 15-9-2014 το eklogika.gr δέχτηκε 1.058.857 επισκέψεις, από 376161 μοναδικούς επισκέπτες, με 2.185.013  pageviews. Δείτε τα Στοιχεία του Google analytics

    Κατά την προεκλογική περίοδο, από 26-4-2014 έως 26-5-2014 το eklogika.gr δέχτηκε 1.834.583 επισκέψεις, από 829.850 μοναδικούς επισκέπτες, με 6.158.012  pageviews. Δείτε τα Στοιχεία του Google analytics

 
 
  • Έρευνα της Pulse RC για "Το Ποντίκι" (23 Οκτωβρίου 2014)
  • Δημοσκόπηση της GPO για το Mega (13 Οκτωβρίου 2014)
  • Έρευνα της Metron Analysis για τα Παραπολιτικά (12 Οκτωβρίου 2014)
  • Δημοσκοπήσεις by eklogika.gr

    Μέσο δημοσίσευσης:
    Επωνυμία Εταιρείας:
    Δημοσιεύτηκε
    από: έως:
    δείτε όλες τις δημοσκοπήσεις
 
 
 
 
 
 
 

Ψηφοδέλτια

 
Δείτε τα ψηφοδέλτια των εκλογών
 

Newsletter

 
webTV
 
 
 

Σχόλια επισκεπτών

 
 

Ακολουθήστε το eklogika.gr

 
 
 

Πότε πρέπει να γίνουν εθνικές εκλογές;

  • Τώρα αμέσως. Δεν πάει άλλο
  • Τον Μάρτιο με την εκλογή Προέδρου Δημοκρατίας
  • Στο τέλος της τετραετίας
  • Δεν έχει σημασία, δεν θα αλλάξει κάτι
  • Δεν με ανδιαφέρει

Σύνολο ψήφων:307

δείτε τα αποτελέσματα


δείτε όλες τις ψηφοφορίες